Karalienė Barbora ir jos atvaizdai

Barbora Radvilaitė – viena pačių populiariausių mūsų istorinių asmenybių.

Užsisklendusi savame intymių išgyvenimų pasaulyje, neturinti jokių politinių aspiracijų ir tik žadinanti jas savo artimųjų bei amžininkų tarpe, ji sukėlė tikrą sąmyšį to meto valstybės gyvenime, vien savo buvimu palikdama jame ženklų pėdsaką. Nenuostabu, kad Radvilaitė nuo seno domino praeities tyrinėtojus, labai nevienodai vertinusius jos vaidmenį istorijoje.

Beatodairiškai smerkiama vienų ir liaupsinama kitų, ji teikė medžiagos gausioms istorinėms studijoms bei aštrioms poleminėms diskusijoms. Sensacingo filmo scenarijų primenanti istorija apie gražios našlės ir jaunojo valdovo meilę, slaptas vedybas, atkaklią karaliaus kovą už tos santuokos legalizaciją ir žmonos teisę į sostą bei ankstyvą, tariamai nunuodytos karalienės mirtį jau nuo romantizmo epochos teikė peno įvairaus profilio kūrėjams.

Ne veltui tragiškas Žygimanto Augusto žmonos likimas inspiravo daugybę tapybos, grafikos, skulptūros, poezijos bei prozos kūrinių, tapo išeities tašku operoms, dramoms, susilaukė ir ekranizacijų.–Antras pataisytas leidimas.
Prekės ženklas: Versus aureus