Patrakėlis

Jamesas Patricas Donleavy (Džeimsas Patrikas Donlyvis, g. 1926) – garsus airių kilmės JAV rašytojas, vienuolikos romanų ir apsakymų rinkinio autorius, dramaturgas, mąstytojas, kritikas, dailininkas.

Plačiausio pripažinimo sulaukė išleidęs romaną „Patrakėlis” (1955). Šio kūrinio atsiradimo bei leidybos istorija buvo tokia įdomi, kad apie ją net buvo sukurta atskira knyga – Patrakėlio istorija (1994). Iš pradžių romaną, išsigandę kritiško autoriaus požiūrio į prisitaikėlių visuomenę, sarkastiško humoro, obsceniškų epizodų ir „šventvagysčių“, atsisakė priimti JAV leidėjai. Vėliau šį kūrinį Paryžiuje išdrįso paskelbti Maurice’as Girodias – leidėjas, nepabūgęs pirmą kartą išleisti tokių autorių kaip Henry Milleris ir Samuelis Beckettas. Tačiau Maurice’as Girodias tuo pačiu metu skelbė ir pornografinės literatūros seriją. Netrukus prasidėjo ilgas teisminis procesas dėl knygos autorinių teisių. Patrakėlis buvo uždraustas platinti JAV ir Airijoje.

Šiuo metu Patrakėlis literatūros tyrinėtojų yra pripažintas klasika ir įtrauktas į 100 geriausių XX šimtmečio pasaulio knygų Moderniosios bibliotekos (įkurta 1917 m.) sąrašą. Romano tiražai nuolatos kartojami jau pusė amžiaus. Kūrinio 25 kalbomis parduota apie 50 milijonų egzempliorių. Pagal knygos pavadinimą pakrikštyta ne viena pasaulio aludė, o jos pagrindinis herojus tapo kai kurių universitetų studentų patronu. Drauge su tokiais šedevrais kaip Ledi Čaterli meilužis, Ulisas, Vėžio atogrąža, Lolita ir kt.

šis kūrinys JAV ir Europoje padėjo įveikti griežtus cenzūros gniaužtus ir įtvirtino modernių autorių kūrybinę saviraiškos laisvę. Pasak 2001 m. Nobelio premijos laureato V. S. Naipaulo, „Patrakėlis – tai knyga, kurios puikumas atsiskleidžia nuo pat pirmos eilutės.“    

Esama kelių romanistų, kurie rašo nuvokdami, ką iš tiesų reiškia tas šiuolaikinis pasaulis. Geriausias tarp jų – J. P. Donleavy.   The New York Times Book Review   Šedevras.   The Times
Prekės ženklas: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla