Kaip uždirbti rašytojui
Aleksandras Trubnikovas, šiuolaikinis rusų rašytojas, sudėliojo kelias taisykles, kaip šiandieniniame komerciniame pasaulyje išgyventi pavieniams autoriams, prie kurių kūrinių nesirikiuoja leidyklų atstovai.
Šie patarimai įdomūs ir tuo, kad savarankiškų autorių, kurie patys leidžia knygas ir rūpinasi jų pardavimu daugėja. Taip nutiko paprastėjant leidybos technologijoms ir atsirandant infrastruktūrai, kurios pagalba žmonės gali patys parduoti savo knygas.
Pagrindinis mitas, kuris vis dar gajus, sako, kad autorius negali knygos leisti savo lėšomis. Pikti liežuviai plaka, kad tai nuostolinga ir netgi nepadoru. Juk tikras rašytojas tik tas, kuris suraito parašą ant sutarties su leidykla. Tiesa kiek kitokia. Šiandien pasaulis pasikeitė ir žmonės, kurie sugeba dirbti mažų tiražų pasaulyje gali gyventi iš savo kūrybos. Tačiau tam reikia kelių sąlygų.
а) Autorius žinomas atitinkamoje nišoje, ar turi savo nedidelę, bet ištikimą auditoriją. Tai gali būti tas pats fantastas ar gėlininkas, surinkęs „Facebooke“ tinkle keliolikos tūkstančių sekėjų auditoriją, kuri laukia naujausio kūrinio. Žinoma, niša ne visada išsigelbėjimas, tačiau gana dažnai ji užtikrina bent jau minimalias pajamas.
б) Autorius moka prekiauti internetu. Šiandien netgi Lietuvoje jau yra pavienių internetinių knygų parduotuvių, kurių autoriai iš savo kūrinių uždirba gana neblogai.
в) Autorius mėgsta keliauti ir lanko artimiausias mues, parodas, miestelių šventes ir ten siūlo savo kūrybą.
Pačiam būti leidėju ir pardavėju gana sudėtinga, reikia specifinių žinių. Tačiau žinant, kad vidutinis knygos tiražas, geriausiu atveju, keletas tūkstančių egzempliorių tampa prabanga dalintis pinigais su leidyklomis. Jos nėra rašytojo priešas ar „kailialupys“. Tiesiog pasiima užmokestį už paslaugą. Kai tenka atskaičiuoti keliems tarpininkams, kurie dirba su kūriniu, pačiam autoriui lieka tik trupiniai. Jei norite to išvengti, darbo imkitės patys. Nemokamų pietų nebūna.
Beje, dar viena smulkmena – šiandien rašytojas ne tik tas, kuris parduoda popierines knygas. Netgi kai kurie lietuvaičiai gana neblogai uždirba iš elektroninių knygų. Deja, dauguma jų rašytos ne lietuvių kalba ir parduodamos tokiose platformose kaip „amazon.com“.
Jei reikia lietuvaičių, kurie sėkmingai uždirbo patys išleidę savo knygą, ryškiausias pavyzdys būtų Ilzė Butkutė, parašiusi knygą „Atleisk savo šefą“. Nedidelė knyga autoriai atnešė šlovę ir pinigus. Nors ji neatskleidžia kiek pasipildė kišenė, tačiau iš užuominų galime spėti, kad tai bent jau keliolika tūkstančių litų. Gana nemenkas honoraras skaičiuojant lietuviškais masteliais.
Kita šios knygos pusė – autorė tapo žinoma rašytoja, savo srities specialistė. Konsultacijos ir paskaitos taip pat apmokama veikla. Jos knygos svetainė: http://atleisk-savo-sefa.lt/