Arturas Konan Doilis ir Haris Hudinis susipyko dėl vaiduoklių

Seras Arturas Konan Doilis (Arthur Conan Doyl) spiritizmu susidomėjo dar 1880 m., kai rašė garsiuosius apsakymus apie detektyvą Šerioką Holmsą. Po to, kai vienas iš mediumų būk tai surengė rašytojo „susitikimą“ su mirusiu sūnumi, jo susižavėjimas dvasių pasauliu tapo neišmatuojamu.

Arturas Konan Doilis ir Haris Hudinis buvo draugai, kol išsiskyrė jų požiūris į dvasių pasaulį.

Arturas Konan Doilis ir Haris Hudinis buvo draugai, kol išsiskyrė jų požiūris į dvasių pasaulį.

Tuo pat metu garsusis fokusininkas ir išsilaisvinimo meistras Haris Hudinis (Harry Houdini) ieškojo mediumo, kuris jam padėtų pakalbėti su mirusia mama. Hudinis ir Doilis susipažino vienoje iš lekcijų, kurias skaitė rašytojas ir greitai rado bendrą kalbą. Tuo labiau, kad abi įžymybes domino dvasių pasaulis.

XX amžiaus pradžioje spiritizmo seansai buvo madinga pramoga. Vieni aklai tikėjo mediumais, kitiems tai buvo tiesiog įdomesnė laiko leidimo forma. Tačiau dalis žmonių mokėjo gana didelius pinigus, kad galėtų bendrauti su mirusiais artimaisiais.

Hudinis, kuris pats buvo cirko artistas ir puikiai žinojo būdus, kaip galima sukurti iliuziją ir apgauti žiūrovą, greitai pamatė, kad vadinamieji mediumai paprasčiausi apgavikai, kurie lobsta viliodami pinigus iš naivių žmonių. Jis netgi pradėjo viešai demaskuoti įžūliausius sukčiautojus. Hudinis ateidavo į tokius seansus ir pradėdavo šaukti, kad jie sukčiai bei aiškindavo kaip atliekamas „numeris“.
.
Hudinis tuo, kad bendravimas su dvasių pasauliu neegzistuoja mėgino įtikinti ir Doilį. Tačiau garsiojo detektyvo „tėvas“ nepasidavė ir toliau tvirtai tikėjo, kad mediumai gali kalbėti su dvasiomis. Cirko artistas rašytojui netgi parodė populiariausius mediumų triukus. Tačiau rezultatas buvo netikėtas. Doilis tiesiog patikėjo, kad jo bičiulis mediumas ir gali bendrauti su dvasiomis.

Tačiau žymus cirko artistas padarė nepataisomą klaidą. Kartą rašytojo žmona Džina, kuri buvo laikoma stipria mediume, „susisiekė“ su mirusia iliuzionisto mama ir kaip ženklą ant popieriaus nupiešė kryžių. Tačiau Hudinis pasakė, kad tai apgavystė, nes jo mama buvo žydė ir niekada nebūtų piešusi kryžiaus. Be to, per 25 metus jis nesutiko nė vieno sąžiningo mediumo.

Tokio netakto užteko, kad rašytojo ir iliuzionisto draugystė nutrūktų.